Taʼlim

Oʻn bir yil, bitta dastur.

Biz Oʻzbekistonning davlat oʻquv rejasi asosida oʻqitamiz. Sinflarning koʻpi rus tilida oʻqiydi. Davlat tili — oʻzbek tili 2-sinfdan, chet tili esa 1-sinfdan boshlanadi.

Bosqichlar

Uch bosqich, 1-sinfdan 11-sinfgacha.

I 1–4-sinflar

Boshlangʻich maktab

Oʻqish, yozish va hisobni bitta sinf oʻqituvchisi oʻrgatadi. Matematika haftasiga besh marta. Chet tili birinchi yildan.

21–24 dars haftasiga

II 5–9-sinflar

Oʻrta maktab

Darslarni fan oʻqituvchilari oʻtadi. Adabiyot va tarix 5-sinfdan boshlanadi. Fizika, kimyo, biologiya va geografiya 7-sinfda, algebra va geometriya 8-sinfda qoʻshiladi.

29–35 dars haftasiga

III 10–11-sinflar

Yuqori sinflar

Soʻnggi ikki yil. Algebra, geometriya va tabiiy fanlar davom etadi, chaqiruvga qadar boshlangʻich tayyorgarlik boshlanadi. 11-sinfda astronomiya va tadbirkorlik asoslari qoʻshiladi. Bitiruvchilar umumiy oʻrta taʼlim toʻgʻrisidagi davlat shahodatnomasini oladi.

31 dars haftasiga

Uzun stol va qator kursilar qoʻyilgan maktab fizika xonasi.
Fizika 7-sinfdan
Koʻk stollar, rakovinalar va idishlar javoni bor maktab kimyo xonasi.
Kimyo 7-sinfdan
Maktab biologiya xonasidagi stolda ikkita mikroskop.
Biologiya 7-sinfdan
Mikroskop, probirkalar shtativi va rangli suyuqlik solingan kolbalar.
Tabiiy fan 1–6-sinflar
Qator stollar va monitorlar qoʻyilgan maktab kompyuter sinfi.
Informatika va AT har bir sinfda
Katta derazalar yonida alohida stollari bor sokin oʻquv zali.
Adabiyot 5-sinfdan
Yogʻoch polli, basketbol halqasi va voleybol toʻri bor sport zali.
Jismoniy tarbiya har bir sinfda
Fanlar

Barcha fanlar, soatma-soat.

Har bir sinfda haftalik darslar soni — Vazirlik 2026–2027 oʻquv yili uchun taʼlim rus tilida olib boriladigan maktablarga belgilaganidek. Oʻzbek tilli sinflar xuddi shunday yakuniy soatlarga ega parallel reja boʻyicha oʻqiydi.

Haftasiga dars
Fan1234567891011Jami
Tillar va adabiyot
Ona tili (rus tili)4444332221130
Oʻqish savodxonligi4333000000013
Adabiyot0000222222214
Oʻzbek tili0222333333327
Chet tili1222444332229
Tarix va jamiyat
Tarixdan hikoyalar000020000002
Qadimgi dunyo tarixi000002000002
Oʻzbekiston tarixi000000222118
Jahon tarixi000000111115
Davlat va huquq asoslari000000011114
Tarbiya1111111111111
Matematika va informatika
Matematika5555555000035
Algebra0000000333312
Geometriya000000022228
Informatika va AT1111111122214
Tabiiy fanlar va iqtisod
Tabiiy fan111123000009
Fizika0000002222210
Kimyo0000002222210
Biologiya0000002222210
Geografiya00000021,51,5207
Iqtisodiy bilim asoslari00000000,50,5001
Tadbirkorlik asoslari000000000011
Astronomiya000000000011
Sanʼat, texnologiya va sport
Musiqa111111100007
Tasviriy sanʼat111111100007
Chizmachilik000000011002
Texnologiya1111222110012
Jismoniy tarbiya1222222222221
Chaqiruvga qadar boshlangʻich tayyorgarlik000000000224
Haftasiga dars2124242429303533343131316

Manba: Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2026-yil 10-apreldagi 133-son buyrugʻi, 2-ilova. Buyruq matni (PDF) (yangi oynada ochiladi)

Maktab kuni

Qoʻngʻiroqlar, dushanbadan shanbagacha.

Ish kunlari 08:00 da saf va oltita dars. Shanba kuni 10:00 dan beshta dars.

Dushanba–juma

Dushanba–juma
NimaBoshlanishiTugashi
Ertalabki saf08:0008:15
1-dars08:1509:00
Tanaffus09:0009:15
2-dars09:1510:00
Tanaffus10:0010:15
3-dars10:1511:00
Tushlik11:0011:30
4-dars11:3012:15
Tanaffus12:1512:30
5-dars12:3013:15
Tanaffus13:1513:30
6-dars13:3014:00

Shanba

Shanba
NimaBoshlanishiTugashi
1-dars10:0010:45
Tanaffus10:4511:00
2-dars11:0011:45
Tanaffus11:4512:00
3-dars12:0012:45
Tushlik12:4513:15
4-dars13:1514:00
Tanaffus14:0014:15
5-dars14:1515:00
Keyingi qadam

Bizga kelmoqchimisiz?

1-sinfga qabul va boshqa maktabdan oʻtish davlat portallari orqali amalga oshiriladi. Har bir qadamni tushuntiramiz.